رویدادهای این هفته


| اخراج دیپلمات تروریستهای رژیم و قطع رابطه کانادا با آن
کانادا روابط ديپلوماتيک خود را با رژيم ايران قطع کرد و اين رژيم را تهديد صلح و امنيت جهان دانست.
کانادا سفارت رژيم ايران در اين کشور را بست و سفارت خود را در تهران تعطيل کرد.
جان برد، وزير خارجه کانادا روز جمعه گفت، کانادا سفارت خود در ايران را تعطيل کرده و تمام ديپلوماتهای رژيم ايران در کانادا را ظرف 5روز اخراج خواهد کرد.
وی طی بيانيه يی گفت رژيم ايران ”امروز مهمترين تهديد صلح و امنيت جهان است.
جان برد افزايش کمک نظامی رژيم ايران به رژيم سوريه و سرپيچی از تبعيت قطعنامه های سازمان ملل و حمايت از تروريسم را مورد سرزنش قرار داد و به عنوان دلايل اين اقدام نام برد. وی همچنين نگرانی خود را نسبت به سلامتی ديپلوماتهای کانادايی که در ايران فعاليت می کنند ابراز داشت. : مريم رجوی رئيس جمهور برگزيده شواری ملی مقاومت ايران روز جمعه به کانادا برای بستن سفارت خود در تهران و اخراج کليه ديپلوماتهای تهران از اتاوا تبريک گفت و از اين اقدام کانادا استقبال کرد. او اقدام کانادا را عملی شجاعانه خواند و تأکيد کرد روابط ديپلوماتيک و اقتصادی با رژيم تهران عليه منافع مردم ايران، عليه صلح و عليه آرامش منطقه و جهان است. خبرگزاری فرانسه افزود وزير خارجه کانادا جان برد روز جمعه اعلام کرد که سفارت کانادا در تهران را به خاطر کمکهای فزاينده رژيم تهران به سوريه و برنامه اتمی بحث برانگيز جمهوری اسلامی تعطيل می کند. وزارت خارجه کانادا اعلام کرد هشت ديپلومات شاغل در تهران تا کنون ايران را ترک کرده اند و به 17 ديپلومات رژيم ايران در اتاوا پنج روز مهلت داده شده تا از کانادا خارج شوند.

| صدور تروریسم به سوریه
رژيم ايران با فرستادن فرمانده هان ارشد سپاه پاسداران برای کمک به پس زدن اقدامات اپوزيسيون جهت سرنگونی دولت، حمايت خود از رژيم بشار اسد را تشديد می کند. مقامات اطلاعاتی غرب می گويند، محمود احمدی نژاد شخصاً اجازه اعزام اين افسران با تجربه را داده تا نجات رژيم اسد، که مهمترين متحد منطقه يی رژيم ايران است، از تهديد نابودی را تضمين نمايد. علاوه بر اين، رژيم ايران صدها تن وسايل نظامی، شامل تفنگ، موشک، گلوله خمپاره را از طريق دالان هوايی که بين دمشق و تهران ايجاد کرده، به سوريه ارسال نموده است. مقامات اطلاعاتی معتقدند که حمايت فزاينده ايران، مسبب ارتقاء مؤثر تاکتيکهای اسد در مجبور کردن گروه های شورشی ضددولتی به رفتن به حالت دفاعی می باشد.
در چند هفته گذشته، نيروهای هوادار اسد، دست به يکسری حملات تهاجمی به خوبی هماهنگ شده عليه محلهای تمرکز شورشيان در دمشق و حلب زده اند. فعاليت رژيم ايران برای حمايت از بشار اسد توسط قاسم سليمانی، فرمانده نيروی قدس سپاه که مسئول نظارت بر عملياتهای خارج ايران است، طراحی می شود. تصميم افزايش حمايت رژيم ايران از رژيم سوريه بعد از اين اتخاذ شد که وزير دفاع سوريه و شوهر خواهر اسد و تعدادی ديگری از مقامات ارشد دفاعی، طی يک بمب گذاری انتحاری عليه مرکز فرماندهی امنيت ملی سوريه در ماه ژوئيه، کشته شدند. اين افسران سپاه پاسداران با هواپيمای ايرانی دارای حقوق استثنايی، به دمشق پرواز کردند که اجازه پرواز در حريم هوايی عراق به آن داده شد. گفته می شود، وسايل نظامی رژيم ايران از همين مسير به سوريه ارسال شده است. گروه های مخالف ايرانی نيز ادعا کردند که تعداد 48 ايرانی گروگان گرفته شده توسط شورشيان سوريه در ماه گذشته، بخشی از 150نفر اعزامی سپاه پاسداران بودند که برای حمايت از رژيم اسد فرستاده شدند.
يک سخنگوی شورای ملی مقاومت ايران ادعا کرد که اين ايرانيها که توسط گروه های اپوزيسيون سوريه دستگير شده اند، شامل چندين سرتيپ و تعدادی سرهنگ هستند که تجارب ساليان خدمت در سپاه پاسداران را دارند. يک مقام امنيتی غرب گفت: ”ايران يک تصميم استراتژيکی برای تشديد دخالت در بحران سوريه گرفته است ”. او اضافه کرد: ”ايرانيها نسبت به نجات پيدا کردن مهمترين متحد خود از بحران کنونی نوميد هستند. و دخالت رژيم ايران به تدريج در حال نتيجه دادن است ”. …
حمايت رژيم ايران از نيروهای طرفدار دولت در سوريه، به خصوص ارسال تسليحات و مهمات، يک کمک حياتی به جنگ اين رژيم عليه نيروهای شورشی است، که تنها چند هفته پيش بود که تهديد در هم شکستن پايتخت سوريه را داشتند. موضع رژيم ايران با اين نگرانی همراه است که هر گونه تغيير در دولت دمشق ممکن است حمايت رژيم ايران از حزب الله را به خطر بيندازد… تحت حکومت رژيم اسد، دمشق به رژيم ايران اجازه ارسال مداوم تسليحات و وسايل به جنوب لبنان را داده است تا حزب الله را قادر سازد موضع تهاجمی خود عليه اسراييل را حفظ کند. آيت الله ها نگرانند که هر گونه تغيير رژيم در سوريه ممکن است اين خطوط مواصلاتی را قطع نمايد. مقامات اطلاعاتی معتقدند که بسياری از فرماندهان ايرانی که به سوريه فرستاده شدند، تجارب قبلی از فعاليت با حزب الله در لبنان را دارند.

| خامنه ایی و بشار، شمر و یزید
رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه گفت، چيزی که در سوريه جريان دارد، تکرار همان واقعه کربلا است که عراق ۱۳۳۲سال قبل شاهد آن بود. وی طی سخنانی در افتتاحيه ”کنفرانس بيداری عربی ”در استانبول حاميان رژيم جنايتکار سوريه را مورد حمله قرار داد و گفت: کسی که اعمال فرقه گرايانه نظام سوريه را تأييد می کند، بايد نسبت به اعتقادات خودش که هر گونه ظلم را رد می کند بازنگری کند…
تلويزيون الشرقيه گزارش داد: رجب طيب اردوغان نظام سوريه را به خشونت با استفاده از انواع سلاحهای سنگين عليه مردم خودش متهم کرد، به ويژه که اين نظام متشبث به حمايت افراد متعصب در منطقه می باشد کسانی که از او حمايت می کنند و نظام ظالم را تأييد می کنند و خشونت در اين کشور را ناديده می گيرند.

| گسترش تحریمها علیه رژیم
در دومین روز اجلاس وزرای خارجه ۲۷ کشور اتحادیه اروپا در قبرس، تشدید تحریمها علیه دیکتاتوری آخوندی را در دستور کار خود داد
کاترین اشتون نماینده عالی و رئیس سیاست خارجی این اتحادیه اعلام کرد: تحریم های بیشتر علیه رژیم های ایران و سوریه در دست اقدام است.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس ۱۸شهریور۱۳۹۱، خانم اشتون گفت: هر کاری از دستش برآید را انجام خواهد داد، تا اطمینان حاصل کند که رژیم ایران به التزمات بین المللی خود عمل کند.
رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین طی سخنانی از اپوزیسیون سوریه خواست، جبهه متحدی را علیه رژیم اسد تشکیل دهند، به طوری که تمام مردم سوریه در مورد آینده خود احساس امنیت کنند.

| خط سرخ اوباما در رابطه با رژیم کجاست
روزنامه واشنگتن پست در آخرین سرمقاله خود از اوباما خواسته که اگر قصد اقدام نظامی در زمان لازم علیه ایران اتمی را دارد، آن را آشکارا اعلام کند تا به این ترتیب مانع اقدام نظامی یک‌جانبه اسراییل علیه این کشور شود .
روزنامه واشنگتن پست در روز شنبه (۸ سپتامبر/۱۸ شهریور) سرمقاله‌ای در لزوم هشدار اوباما به ایران و در تحلیل واکنش‌ مقامات جمهوری اسلامی به تهدیدهای جهانی نوشته است.
در این نوشته آمده که اگر دولت آمریکا واقعا قصد دارد در صورت قطعی شدن ساخت بمب اتمی توسط ایران، به این کشور حمله نظامی کند، باید آن را صراحتا و علنا اعلام کند.
واشنگتن پست می‌نویسد در این صورت، اوباما می‌تواند به نتانیاهو اطمینان خاطر بدهد و مانع از اقدام نظامی یکجانبه اسراییل علیه جمهوری اسلامی شود.
تاکید سرمقاله واشنگتن پست بر سخنان هفته گذشته نتانیاهو است که از جامعه جهانی خواست «خطوط قرمز» روشنی برای ایران تعیین کرده و بگویند که هزینه عبور از این خطوط، حمله نظامی خواهد بود.
واشنگتن پست اختلاف نظر اسراییل و آمریکا در مورد نوع برخورد با مناقشه اتمی ایران را به نفع جمهوری اسلامی دانسته و نوشته که تداوم این وضع، رهبران ایران را آسوده‌ خاطر می‌سازد که چندان نگران اقدام نظامی خارجی نباشند.
این روزنامه در ادامه آورده که مقامات جمهوری اسلامی، طوری رفتار می‌کنند که گویی هیچ فشاری برای مصالحه در برنامه اتمی این کشور وجود ندارد.
دیدار تعیین‌کننده اوباما و نتانیاهو
باراک اوباما در ماه‌های اخیر به شدت زیر فشار تصمیم‌گیری در قبال ایران اتمی بوده است. این فشار، با نزدیک‌تر شدن زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، از سوی برخی رسانه‌ها و جبهه رقبای سیاسی تشدید شده است.
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل آخر ماه سپتامبر برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک خواهد رفت. رسانه‌های اسرائیلی می‌نویسند که وی از فرصت دیدار خود با اوباما، برای تبیین خطوط قرمز مورد نظر سود خواهد جست. این ملاقات به احتمال بسیار زیاد در ۲۷ سپتامبر انجام می‌شود.
بسیاری ناظران می‌گویند که دیدار اوباما و نتانیاهو می‌تواند در علنی‌تر شدن لحن اوباما نسبت به ایران تعیین‌کننده باشد.
ایهود باراک وزیر دفاع اسراییل نیز در روزهای گذشته در لزوم واکنش قاطع و به موقع کشورش به برنامه‌های اتمی ایران تاکید کرد و افزود که جمهوری اسلامی با زیرزمینی کردن تاسیسات اتمی‌اش، خود را هرچه بیشتر در قبال حمله نظامی اسراییل ایمن می‌کند.
وزیر دفاع اسراییل، پس از ملاقات با معاون فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکا در بیت‌المقدس تصریح کرد که ایالات متحده مهم‌ترین متحد اسراییل است. او همکاری سرویس‌های اطلاعاتی و پشتیبانی نظامی آمریکا از اسراییل را شاهدی بر عمق مناسبات دو کشور خواند.
باراک هم‌زمان یادآوری کرد که تصمیمات اسراییل به‌طور مستقل اتخاذ می‌شوند. او در توضیح اهمیت و ابرام مقابله با ایران اتمی گفت که آمریکا و اسراییل با چالش مشترکی روبرو هستند اما « تیک‌تاک ساعت‌ها در آمریکا و اسراییل شبیه هم نیستند.»
این در حالی است که مایکل هایدن، رییس پیشین سیا به تازگی اعلام کرده که بمباران موفق تاسیسات اتمی ایران تنها از عهده نیروی هوایی آمریکا بر می‌آید نه اسراییل.
هایدن در مصاحبه با روزنامه اسراییلی «هاآرتص» تاکید کرده که تصمیم حمله به ایران باید در آمریکا و در سال‌های ۲۰۱۳ یا ۲۰۱۴ گرفته شود، نه سال جاری.
رئیس پیشین سیا در این مصاحبه که در روز سه‌شنبه (۴ سپتامبر/۱۴ شهریور) منتشر شده، افزوده که عملیات نظامی موفق علیه مواضع اتمی ایران نیازمند تکرار بمباران‌های هوایی است و تنها ارتش آمریکا قادر به انجام آن خواهد بود.

| خطر بمب اتمی آخوندی و جنگ
لوموند چاپ پاریس نوشت: تحلیل اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی از پیشرفت برنامه اتمی رژیم ایران، خطر حمله نظامی را علیه این رژیم افزایش داده است
بخش بزرگی از معادله دشواری که باراک اوباما در پرونده اتمی رژیم ایران با آن روبرو است، همان طور که جورج بوش در هنگام ترک کاخ سفید بطور خصوصی به او گفته بود، این موضوع به مسئله جنگ یا صلح در خاورمیانه مربوط است.
در شرایطی که «تأثیرات متقابل» بحران سوریه بر کلاف سر در گم اتمی رژیم ایران، معادله را باز هم پیچیده تر می کند، از یک سو اسراییل ممکن است این گونه تفسیر کند که توان و ظرفیت رژیم ایران برای اقدامات تلافی جویانه، با توجه به خروج متحد سوری آن از صحنه، کاهش یافته است. از سوی دیگر، رژیم ایران که هیچگاه در عرصه بین المللی و منطقه ای تا این حد منزوی نبوده است، حتی به رغم نمایش اخیر اجلاس سران غیرمتعهد در تهران، ممکن است به این نتیجه برسد که دستیابی هر چه سریعتر به بمب اتمی، تنها گریزگاه آن برای تحمیل خود به عنوان یک قدرت بوده و لذا این روند را تسریع کند.
لوموند می افزاید: در هر حال جدیدترین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی که در پایان ماه اوت انتشار یافت، باعث تقویت تحلیل بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، شده است: به گفته وی، تحریمهای بین المللی و به ویژه تحریم نفتی، البته صدماتی وارد ساخته، اما فعالیتهای اتمی رژیم ایران را «کند نساخته است».
نتانیاهو روز ۳سپتامبر «جامعه بین الملل» را فرا خواند، یک «خط قرمز روشن» برای رژیم ایران ترسیم کند. در پی آن، تیم پرزیدنت اوباما به نظر می رسد، در حال سبک سنگین کردن دادن نوعی ضرب الاجل به جمهوری اسلامی است.
به گزارش لوموند ۱۶شهریور۱۳۹۱، محاسبه اسراییل این است که یک حمله هوایی پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۶نوامبر، آمریکا را ناگزیر خواهد کرد با آن اعلام همبستگی و از آن حمایت کند. تحلیلگران، این سناریو را «سورپریز اکتبر» نام نهاده اند.
در این بین به نظر می رسد امید به انجام مذاکرات، «آخرین فرصت» با رژیم ایران که واشینگتن مدتی است آن را مد نظر دارد، به تدریج محو می شود، زیرا آژانس بین المللی انرژی اتمی در ماه اوت، در تلاشهای خود برای مذاکره با رژیم تهران پیرامون جنبه های ناشفاف برنامه اتمی آن، شکست خورده است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s