گسترش تحریمهای اتحادیه اروپا علیه رژیم | فروپاشی اقتصاد در ایران


اتحادیه اروپا تحریمهای خود علیه رژیم ایران را گسترش داد. اکنون خرید گاز از ایران تحریم میشود. روز پنچشنبه این هفته دیپلماتها گفتند که اتحادیه اروپا بر سر تحریم گاز ایران به توافق دست یافته است. این تحریمها از سوی بزرگترین کشورهای عضو این اتحادیه، آلمان، فرانسه و انگلستان حمایت میشود.

منبع شپیگل آنلاین

فروپاشی اقتصاد ایران با تورم گسترده

تحریمها در جنگ اقتصادی علیه رژیم ملاها تاثیر خود را میگذارند. ارزش پول ایران ریال در سقوط آزاد است. قیمتها به بیش از 70 درصد افزایش یافته اند. کشور ایران میرود تا دچار هرج و مرج اقتصادی شود.
قصابهای تهرانی گزارش میدهند که مشتریها از جلوی مغازه آنها بدون خرید میگذرند. گوشت تبدیل به کالای لوکس شده و ایرانیان بجای آن نان میخرند. انبار کردن مواد خوراکی آغاز شده است. فروشندگان نمیدانند چه قیمتی را باید برای کالای خود تعیین کنند. برای همین بسیاری از بازاریان این هفته حجره های خود را بستند. پلیس به بازار هجوم کرد تا آنها را به بازگشایی مغازه های خود وادارد. ارزش گذاری پولی دولتی اعتبار خود را از دست داده است.
جنگ اقتصادی که امریکا و اروپا علیه رژیم ایران برای پیشگیری از جنگ نظامی اعمال میکنند، میرود تا زندگی اقتصادی کشور را در عرض چند هفته و یا حداکثر چند ماه درهم بشکند. در این میان امریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا برآنند که پیچ فشار تحریمها را بیشتر سفت کنند. گاز ایران از سوی اتحادیه اروپا و امریکا تحریم میشود.

مبنع دی ولت

…………………………………………………………………………………………..

تايمز لندن: رژيم ايران احتمالاً در آستانه قيام عمومی قرار گرفته باشد
قيامهای بعدی حتمی می آيند چرا که در سراسر کشور فقر عمق بيشتری يافته و رژيم از تسليم در مقابل فشار بين المللی در ازای برنامه اتمی خود سرباز می زند. رژيم ايران مبلغ 5بيليون دلار در سال جاری برای حفظ بشار اسد صرف کرد
بعد از اين که تجار در بازار اصلی مغازه های خود را بسته و دست به تظاهرات زده و خواستار اقدام دولت در ممانعت از رکود اقتصادی شدند، پليس به طرف تظاهر کنندگان که سنگ پرتاب می کردند گاز اشک آور شليک کرد. تظاهرات ديگری با شرکت تقريباً 200نفر در مقابل بانک مرکزی شکل گرفت. شاهدان گفتند که دهها نفر دستگير شدند.
ابعاد خشم مردم، و عکس العمل خصمانه رژيم، حاکی از آن است که رژيم ايران احتمالاً در آستانه قيام عمومي–در پی قيام ۲۰۰۹ که در اعتراض به انتخابات شکل گرفت و با سرکوب سريع دولت به کشته شدن صدها نفر انجاميد – قرار گرفته باشد.
تظاهر کنندگان شعار می دانند که ”سوريه را رها کن، فکری به حال ما کن“. بسياری از مردم ايران از اين مسأله خشمگين هستند که دولت در قبال رکود فاحش اقتصادی در ماههای اخير عملکرد درستی نداشته و ميلياردها دلار را در حمايت از بشار اسد به سوريه پمپاژ کرده است.
تظاهراتها چند روز بعد از تلاطم بازار ارز تشکيل شدند. ريال 50درصد از ارزش خود را ظرف يک هفته از دست داد و به پائين ترين قيمت خود تا کنون يعني 37500 ريال در مقابل يک دلار تنزل کرد. در اواخر سال گذشته هر دلار 13000ريال مبادله می شد.
دولت، در تلاش برای ممانعت از اين لغزش، تمامی مبادلات ارزی را متوقف نموده و چندين صراف غيرمجاز نيز دستگير شدند. اما رژيم در جلوگيری از سقوط ارزش ريال، که حاصل تحريمهای اعمال شده توسط غرب در مهار برنامه جدال برانگيز اتمياست، ناتوان به نظر می رسد.
يک کارمند بانک در تهران گفت که شايعات جدی مبنی بر اين که خزانه داری ايران از موجودی تهـی می شود عنوان شده است.
اتهامات مردم در مورد سوريه برای دولت به طور خاص مخرب است. تايمز دريافت که رژيم ايران مبلغ 5بيليون دلار (معادل ۳.۱بيليون پوند) در سال جاری به مدت 6ماه برای حفظ دولت بشار اسد صرف کرد، که گسستن رژيم زير فشار فزاينده اقتصادی را منجر گرديد. مقامهای عاليرتبه رژيم، با خامنه ای، مبنی بر اين که دولت می بايست توجه خود را به امور داخلی مبذول داشته و يا با اعتراضها مواجه شود، به مشاوره پرداخته اند. بيکاری و تورم سير صعودی و ارزش دستمزدها هر روز روند نزولی را طی می کند. کالاهای عمده از قبيل مرغ برای بسياری از مردم قابل دسترسی نبوده و صحبت از جيره بندی مواد اوليه غذايی است.
صادرات نفت، از سال گذشته که غرب تمامی معاملات نفتی با رژيم ايران را ممنوع اعلام کرد و از وارد کنندگان اصلی همانند چين و هند کاهش ميزان خريد نفت را تسريع کرده بود، تقريباً به نصف رسيده است. در نتيجه رژيم ايران در هر چهار ماه ميليارد دلار ضرر می کند.
احمدی نژاد در يک کنفرانس مطبوعاتی تلاش کرد که انتقادها را منحرف کند، وی اصرار داشت که اقتصاد ايران اساساً استوار بود و فشارهای روانی از طريق تحريم و محتکران ارز را مقصر دانست. اما ديگر بار نواقص رژيم هنگامی که وی به لاريجانی، رئيس مجلس، حمله کرد، آشکار گرديد. لاريجانی اشکال اصلی رکود اقتصادی را سوء مديريت دولت احمدی نژاد دانست. احمدی نژاد گفت: ”سخنگوی مجلس به جای اتهام به دولت بايد کمک کند تا دولت مسائل را حل و فصل کنند“.
مردم ايران، بعد از سرکوبی دولت در انتخابات ۲۰۰۹ که صدها نفر کشته و هزاران نفر به دليل شرکت در تظاهرات دستگيرشده اند، در صحبت با جمعهای خيابانی محتاطانه عمل می کنند. اما قيامهای بعدی به نظر حتمی می آيند چرا که در سراسر کشور فقر عمق بيشتری يافته و رژيم از تسليم در مقابل فشار بين المللی در ازای برنامه اتمی خود سرباز می زند.

منبع سایت مجاهد

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s