اخبار برتر


تصويب تحريمها عليه رژيم ايران در سنای آمريکا
سنای آمريکا لايحه دفاعی 633ميليارد دلاری و تحريم رژيم ايران را با 81 رأی موافق در مقابل 14 رأی مخالف تصويب کرد و برای رئيس جمهور فرستاد.. اين رأی گيری کمتر از 24ساعت پس از اين که مجلس نمايندگان با 315 رأی در مقابل 107 اين لايحه را تصويب کرده بود، صورت گرفت… اين لايحه تحريمها را عليه رژيم ايران به منظور خنثی کردن جاه طلبيهای اتمی آن تشديد می کند.

الآن زمان برگزاری (کنفرانس دوستان مردم ايران) برای نجات اين مردم مظلوم است
در واکنش به اظهارات مداخله جويانه رژيم آخوندی در بحرين، وزير خارجه اين کشور گفت حکام ايران بايد بدانند زمان رهايی مردم ايران از ظلم آنها فرا رسيده و نزديک است که مانند وضعيت رژيم سوريه، کنفرانس بين المللی دوستان مردم ايران نيز تشکيل شود.
روزنامه الشرق الأوسط در اين باره گزارش داد، دعاوی يک مقام حکومت ايران، خشم وزارت خارجه بحرين را برانگيخت به نحوی که وزير خارجه بحرين با صراحت وضعيت رژيم ايران را با رژيم سوريه مقايسه کرد و از نزديک بودن زمان برگزاری کنفرانس دوستان مردم مظلوم ايران صحبت کرد.
الشرق الأوسط نوشت: وزارت خارجه بحرين به اوضاع فاجعه باری که مردم ايران در آن زندگی می کنند اشاره کرد و گفت ”الآن زمان برگزاری (کنفرانس دوستان مردم ايران) برای نجات اين مردم مظلوم است.
الشرق الأوسط افزود: سفير حمد العامر، معاون وزارت خارجه بحرين گفت، وزير خارجه يک تصوير روشن نسبت به آنچه که گفت دارد. وی گفت «من معتقدم که زمان بررسی آنچه که بر مردم ايران از سرکوب آزاديها و ظلم از طرف رژيم (حاکم) می گذرد، فرا رسيده است»..…

فراخوان اکثريت سنای آمريکا به تشديد تحريم رژيم ايران
اکثريت سناتورهای آمريکايی در نامه يی به باراک اوباما از او خواسته اند فشارها و تحريمها عليه رژيم ايران را شدت بخشد. آنها که تعدادشان 73سناتور است، همچنين از رئيس جمهور آمريکا خواستند يک ائتلاف نظامی برای حمله احتمالی به ايران تشکل دهد. سناتورها در اين نامه هشدار داده اند که رژيم تهران هم چنان برنامه اتمی خود را ادامه می دهد و از سال ۲۰۰۹ تا کنون، ذخيره اورانيوم خود را پنج برابر افزايش داده است.
سناتور رابرت منندز، درباره نامه سناتورها به باراک اوباما گفت: اقدام ما بايد منعکس کننده اهميت تهديدی باشد که از جانب رژيم ايران متوجه ماست. سناتور جوزف ليبرمن نيز گفت: ”در زمانی که دولت ما اغلب در ميان اختلافات حزبی فلج شده است، نامه سناتورها نشان می دهد که وقتی پای تهديد رژيم ايران به ميان می آيد، سنای آمريکا بايد متحد باشد ”
سناتور آيوت گفت: «ما بايد قوی ترين تحريمهای ممکن را عليه رژيم ايران به کار بگيريم تا روشن کنيم آمريکا اجازه نمی دهد اين رژيم به توانايی نظامی هسته يی دست پيدا کند».

پيشرويهای جديد ارتش آزادی سوريه در دمشق و حلب
امروز 200تن از نيروهای بشار اسد در اطراف فرودگاه بين المللی دمشق جدايی خود را از ديکتاتور خونريز سوريه اعلام کردند. رزمندگان ارتش آزادی سوريه مرکز مقر لشگر 131 بشار اسد را در اطراف فرودگاه بين المللی به کنترل خود درآوردند و سلاحها و مهمات و تجهيزات آن را به غنيمت گرفتند.
در استان حلب، در شهر عفرين مرکز تيپ 135 ديکتاتور سوريه به تصرف رزمندگان ارتش آزادی سوريه درآمد و سلاحهای آن به دست رزمندگان ارتش آزادی افتاد.
از سوی ديگر درگيری و نبردهای ارتش آزادی سوريه با نظاميان بشار اسد در اطراف اردوگاه يرموک ادامه يافت.
حومه حما نيز که بخش عمده آن به تصرف ارتش آزادی سوريه درآمده است روز گذشته هدف گلوله باران و بمبارانهای وحشيانه بشار اسد قرار داشت، به نحوی که بسياری از ساکنان اين مناطق مجبور به ترک خانه های خود شدند.
شبکه حقوق بشر سوريه اعلام کرد روز جمعه 156تن بر اثر بمباران و آتش نظاميان نظاميان بشار اسد در مناطق مختلف به ويژه در دمشق و حومه آن و در استان حما کشته شدند.
در همين حال سرگيی لاوروف وزير خارجه روسيه گفت، اين کشور تمايل ندارد ميان دولتها و بشار اسد در مورد سرنوشت او پس از برکناری ميانجيگری کند.

60 درصد مردم ایران زیر خط فقر زندگی می‌کنند
رادیو فرانسه: یک مقام مطلع خبر از رسیدن خط فقر در جمهوری اسلامی ایران به رقم 15 میلیون ریال داد، میزانی که به گفته کارشناسان حدود شصت تا هفتاد درصد مردم ایران را به عنوان فقیر نسبی در خود فرو میکشد. عاملی که باعث خواهد شد چرخه فقر در ایران ایجاد شود، چرخه ای که فقرا در آن هر روز فقیرتر از روز گذشته خواهند شد.

درگيری جوانان شهر کرد با مأموران انتظامی
جوانان شهر کرد روز جمعه اول دی در ده نقطه اين شهر با مأموران سرکوبگر نيروی انتظامی و مزدوران لباس شخصی که قصد جمع آوری آنتنهای ماهواره يی را داشتند، درگير شدند. در اين درگيری مأموران سرکوبگر نيروی انتظامی 50نفر از معترضان را دستگير کردند. دادستانی رژيم در استان تهديد کرده است افرادی که اقدام به نصب آنتنهای ماهواره کنند زندانی می شوند.

جان رضا شهابی فعال دربند کارگری در خطر است
خبرگزاری هرانا – رضا شهابی، فعال کارگری، عضو سندیکای کارگران اتوبوسرانی تهران و مسئول سابق واحد کارگری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران پیش‌تر از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران توسط قاضی صلواتی به اتهام تبلیغ علیه نظام به یکسال حبس و هم چنین به اتهام تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی نیز به پنج سال حبس محکوم شده بود؛ وی همچنین در این حکم به ۵ سال ممنوعیت از فعالیت سندیکایی و هفتاد میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده بود.
وی که روز شنبه ۲۵ آذرماه به بیمارستان خمینی تهران اعزام شده بود، در پی بدرفتاری مامور اعزام و ممانعت از انجام آزمایشات ضروری اعلام اعتصاب غذا کرد.
۳۷۷ تن از فعالین کارگری، سیاسی، حقوق بشر، هنرمندان و روزنامه نگاران در خصوص لزوم توجه رسانه‌ای به اعتصاب غذای رضا شهابی بیانیه‌ای صاد کرده و در آن یاد آور شده‌اند: ما هرگونه بایکوت خبری یا به حاشیه راندن اخبار در مورد رضاشهابی و دیگر فعالین کارگری در زندان را محکوم می‌کنیم و به سهم خود می‌کوشیم این انحصار رسانه‌ای را بشکنیم. جان رضا شهابی در خطر است و سابقه حکومت ایران در برخورد با زندانیان معترض و بی‌تفاوتی آشکار نسبت به جان و سلامت آنان، نگرانی ما را بیشتر نموده است.

خاکسپاری پیکر مادر نسرین ستوده در حضور فرزندش
تغییر برای برابری – امروز دوم دی ماه 1391مادر نسرین ستوده، صفوری فخریان در حضور نسرین به خاک سپرده شد. به گفته یکی از مادران کمپین یک میلیون امضا، هنگامی که خانواده، دوستان و یاران نسرین ستوده برای خاکسپاری مادر نسرین ستوده، در قطعه 312 ردیف 91 شماره 72 حاضر بودند، حضور ناگهانی نسرین مجلس عزای مادر گرامی اش را با اشک توام با غم و شادی آمیخت. نسرین ستوده به مدت سه ساعت اجازه داشت که در حضور ماموران در مراسم خاکسپاری مادرش شرکت کند. پس از خاکسپاری و صرف غذا و دیدار با دوستان و شرکت کنندگان در مراسم خاکسپاری، ماموران او را مجددا به زندان اوین بازگرداندند.
نسرین در گفتگو با تغییر برای برابری ضمن سپاس از همه یاران و همراهانش گفت: «امروز مادرم با فقدانش مسبب حضور من در کنار فرزندان و دوستان و یارانم شد». او زنان ضمن تشکر از تلاش های فعالان جنبش زنان در ایران و خارج گفت:« همه ما برای یک آرمان کار می کنیم فقط به پایداری و صبر و متانت نیاز داریم تا به آرمان هایمان برسیم. امیدوارم روزی در کنارهم پیروزی آرمان هایمان را جشن بگیریم.»

وقتی اردوغان مقامات رژیم اسلامی را مسخره می کند
 رسانه‌های ترکیه، لغو سفر محمود احمدی‌نژاد را به دلیل مواضع سرلشکر فیروزآبادی در واکنش به استقرار موشک‌های پاتریوت در خاک ترکیه دانستند، حال آن که دفتر رئیس‌جمهور، شلوغی برنامه کاری وی را دلیل این کار اعلام کرد.
بنا بر این گزارش، اما ماجرا به همین جا پایان نیافت. شب گذشته، یا بهتر بگوییم، غروب جمعه، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، مصاحبه تلویزیونی با دو شبکه ترکیه‌ای انجام داد؛ مصاحبه‌ای که بیشترین بخش آن به تنش‌های میان ایران و ترکیه اختصاص داشت و اردوغان هم تا جایی که می‌توانست، به تمسخر مواضع مقامات ایران پرداخت.
همچنین هنگامی که مجری برنامه از اردوغان درباره اظهارات سرلشر فیروزآبادی و البته علی اکبر صالحی درباره تحریک‌آمیز بودن استقرار موشک‌های پاتریوت در ترکیه پرسید، وی پاسخ داد که رئیس ستاد مشترک ایران از جانب چه کسی سخن می‌گوید؟!
او افزود: وقتی با رئیس جمهور ایران در این باره سخن می‌گوییم، او می‌گوید که مواضع این افراد، موضع شخصی آنان نیست {است}؛ اما بناگاه افرادی ظاهر می‌شوند و سخنانی بر زبان می‌رانند؛ اصولا مشخص نیست در ایران چه کسی از جانب چه کسی سخن می‌گوید! مشخص نیست، چه کسی در ایران موضع این کشور را اعلام می‌کند!
اردوغان اما در بیانی تمسخرآمیز افزود، آنان مرتب می‌گویند، مواضع دیگران موضع شخصی آنان است؛ بنابراین، پیش از این که از آنان بخواهم توضیح دهند، می‌دانم چه می‌خواهند بگویند.

پرونده رژیمهای تهران و دمشق روی میز جان کری
خبرگزاری فرانسه در گزارشی از واشنگتن نوشت، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز جمعه با معرفی جان کری سناتور آمریکایی برای تصدی سمت وزارت امور خارجه این کشور، تغییر در تیم امنیت ملی خود را برای دومین دور ریاست جمهوری درحالی آغاز کرد که این دوره از ریاست جهموری وی تحت الشعاع بحران های خارجی است .
کری 69 ساله که از کهنه کاران جنگ ویتنام است، جانشین هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه فعلی آمریکا خواهد شد که قصد دارد پس از چهار سال از این سمت کنار برود .
اوباما در سخنانی در کاخ سفید در نخستین انتخاب برای کابینه دومین دور ریاست جمهوری خود گفت، جان کری توانسته است احترام و اعتماد رهبران سراسر جهان را به خود جلب کند.
وی افزود، کری نیاز چندانی به کسب تجربه و یادگیری در این سمت ندارد .
احتمال انتخاب جان کری برای تصدی وزارت امور خارجه آمریکا پس از کنار رفتن سوزان رایس سفیر این کشور در سازمان ملل متحد به عنوان نامزد وزارت خارجه قوت گرفت .
اوباما تصریح کرد جان کری که درحال حاضر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکاست سی سال است که در هرگونه بحث درباره سیاست خارجی آمریکا نقش کلیدی داشته و سراسر زندگی وی، او را برای به عهده گرفتن این نقش جدید آماده کرده است .
کری به عنوان پسر یک افسر سرویس خارجی جنگ سرد دورانی را در خارج زندگی کرده، به عنوان یک افسر نیروی دریایی در ویتنام خدمت کرده و سالهای زیادی نیز درگیر مسائل مربوط به سیاست خارجی در سنای آمریکا بوده است .
جان کری که به عنوان فرستاده غیررسمی اوباما توانسته است از شهرت زیادی در خارج برخوردار شود احتمالا به آسانی رای اعتماد سنا را بدست خواهد آورد.
وی به محض اینکه در سمت وزیر خارجه تایید شود، با مجموعه چالش های بزرگی در عرصه سیاست خارجی ازجمله لحظه ای حساس در رویارویی هسته ای با رژیم تهران و همچنین چگونگی پایان دادن به بحران سوریه روبرو خواهد شد .
جان کری پیش از آغاز قیام در سوریه چند مرتبه با بشار اسد رئیس جمهور این کشور دیدار و گفتگو کرده بود.
همقطارهای جان کری در سنا از جمله سناتور جمهوریخواه جان مک کین از دیگر کهنه کاران جنگ ویتنام از معرفی وی برای به عهده گرفتن سمت وزارت امور خارجه آمریکا استقبال کردند.
سناتور مک کین گفت، ما سالهاست جان کری را می شناسیم و به توانایی او در انجام دادن این شغل اطمینان داریم.

 مریم رجوی: زمان شناسایی مقاومت ایران فرا رسیده است
مریم رجوی: زمان آن فرارسیده که با  شناسایی مقاومت ایران راه تغییر دموکراتیک و تحقق آزادی و حکومت مردمی در ایران هموار شود.
مریم رجوی، رئیس جمهور برگزیده مقاومت ایران، ضمن استقبال از تصمیم فرماندار کانادا مبنی بر خروج نام مجاهدین از لیست تروریستی این کشور گفت:
این نامگذاری که صرفا برای دلجویی از ملایانی که نمایش مدره شدن می دادند، انجام شد، از ابتدا نباید انجام می شد. تروریست نامیدن‌ مجاهدین، انحراف عظیمی در سیاست جامعه بین‌المللی ایجاد کرد. زیرا وقتی مهمترین جنبش ضد تروریستی و ضد بنیادگرایی جهان، تروریست نامیده شد، نتیجه‌اش آن شد که تهدید پدرخوانده تروریسم و بنیادگرایی فراموش شد. نتیجه این سیاست به غایت اشتباه جری تر شدن تروریستهای حاکم بر ایران بود، به نحوی که اکنون ملایان اتمی تهدید یک صلح و امنیت جهان به ویژه منطقه خاورمیانه اند و هر روز با تروریسم و جنگ افروزی مردان و زنان بیدفاع و کودکان معصوم را به کشتن میدهند.
خانم رجوی گفت: اکنون زمان آن فرارسیده که سیاست استمالت به طور کامل به کنار گذاشته شود و با  شناسایی شورای ملی مقاومت ایران، راه تغییر دموکراتیک و تحقق آزادی و حکومت مردمی در ایران هموار شود.
رجوی تأکید کرد: حالا پس از لغو لیست گذاری، دیگر هیچ محذوری برای تأمین حقوق ضایع شده مجاهدان آزادی وجود ندارد. عراق باید هر گونه محدودیت در آزادی رفت و آمد، دسترسی به وکیل و همچنین محدودیت در تصرف اموال منقول و غیرمنقول را از میان بردارد. و ایالات متحده و سازمان ملل باید خواستار نامگذاری لیبرتی به عنوان‌ کمپ پناهندگی شوند.
رئیس جمهور برگزیده مقاومت گفت؛ ما خواهان یک جمهوری بر اساس رأی و انتخاب آزادانه مردم، جدایی دین و دولت، برابری زن و مرد، لغو حکم اعدام، کثرت‌گرایی، اعادهحقوق ملیتهای تحت ستم، فرصتهای برابر اقتصادی. یک قضاییه مستقل و عادلانه و یک ایران‌ غیر اتمی هستیم و برای آن مبارزه می‌کنیم.
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۳۰آذر۱۳۹۱ (۲۰دسامبر۲۰۱۲)

 بخشهایی از لایحه ارائه شده توسط وکلای سازمان مجاهدین برای حذف نام مجاهدین از لیست کانادا
بخشهایی از لایحه ارائه شده توسط وکلای سازمان مجاهدین خلق ایران خطاب به وزیر امنیت عمومی و  پارلمان کانادا برای حذف نام مجاهدین از لیست کانادا
کانادا – اتاوا – ۲۵ اکتبر ۲۰۱۲
ما وکلای سازمان مجاهدین خلق ایران درکانادا، بدینوسیله ، براساس ماده (۶) ۸۳.۰۵  قانون جزا، خواستار خارج کردن نام مجاهدین از لیست کانادا هستیم.
اخیرا، ایالات متحده، و قبلا انگلستان و اتحادیه اروپا یک به یک مجاهدین را از لیستهای مشابه خود در مورد سازمانهای تروریستی خارج ساخته اند.  این تصمیمات قاطع و روشن بوده و حاصل شواهد غیرقابل انکاری هستند که نشان میداده مجاهدین درگیر در تروریسم نبوده اند و بنابراین یک سازمان تروریستی نیستند.  به عکس سازمان مجاهدین اعتبار افشای برنامه مخفی اتمی ایران را با خود دارد و متعهد به ارتقای زنان ، حقوق بشر و دمکراسی مبتنی بر جدایی دین و دولت است. عملیات مجاهدین همیشه فقط متوجه اهداف نظامی حکومت ایران بوده است.
 
سازمان مجاهدین خلق یک جریان سیاسی ایرانی است که می خواهد حکومت دینی را  که در حال حاضر در تهران در قدرت است با یک نظام دمکراتیک منتخب براساس جدایی دین از دولت جایگزین کند.  خواستهای مجاهدین برای آینده ایران با معیارهای دموکراتیک کشورهای مبتنی بر دموکراسی از جمله کانادا همخوانی دارد و  اهداف اصلی آن برقراری ایرانی دمکراتیک، با بازار آزاد و غیر اتمی  است که تروریسم را نفی می کند و به دنبال همزیستی مسالمت آمیز با همسایگانش و جهان خواهد بود.  مجاهدین خلق ایران  حامی پروسه صلح در خاورمیانه هستند و از توافقهای اسلو و واشینگتن حمایت کرده اند.
 سازمان مجاهدین عضو شورای ملی مقاومت ایران است و بنابراین آنها از اهداف این شورا از جمله  برنامه دمکراتیک ده ماده ای ارائه شده  توسط رئیس جمهور  منتخب شورای ملی مقاومت ایران مریم رجوی،  حمایت می کنند. خانم رجوی تصمیم دولت کانادا در قطع روابط با حکومت تهران را ستوده و خواستار آن شده است تا دیگر کشورهای جهان به دنبال کانادا همین کار را انجام دهند.
 
مقر سازمان مجاهدین برای سالیان کمپ اشرف در عراق بود و دولت کانادا در چندین مورد در مورد امنیت و حفاظت ساکنان اشرف ابراز نگرانی کرده است…
در سال ۲۰۰۴ به دنبال یک بررسی عمیق، همه اعضای مجاهدین در اشرف توسط چندین آژانس آمریکایی در عراق، دولت آمریکا تایید کرد که همه ساکنان اشرف واجد شرایط «فرد حفاظت شده» هستند تحت کنوانسیون ۴ ژنو، در رابطه با رفتار با افراد غیر مسلح در زمان جنگ.  تحقیقات کامل در مورد مجاهدان اشرف توسط چندین آژانس آمریکایی، که شامل مصاحبه و  تحقیق فرد به فرد بود نشان میدهد هیچ «مبنایی برای متهم کردن اعضای مجاهدین در عراق به نقض قوانین آمریکا وجود ندارد.»
 
در سال ۲۰۰۴،  اعضای سازمان مجاهدین توافقی با نیروهای چند ملیتی که توسط آمریکا رهبری میشدند به امضا رساندند.  آنها «همکاری در و یا حمایت از تروریسم» را نفی کردند. مجاهدین همچنین داوطلبانه تمامی سلاحهای خود را در ازای تعهد آمریکا به حفاظتشان تا فرجام نهایی ، تحویل دادند.
از سال ۲۰۰۳ الی ۲۰۰۹ اشرف تحت حفاظت نیروهای آمریکایی بود.  در طول این سالها چندین گروه دولتی و همچنین حامیان حقوق بشری و مقامات سیاسی از اروپا و دیگر کشورهای جهان از اشرف دیدار کردند.  دیدار کنندگان از اشرف با این اطمینان بازگشتند که آنها درگیر تروریسم نیستند و تأکید کردند که مجاهدین و اعضای آن  در اشرف اپوزیسیون دموکراتیک در مقابل رژیم حاکم بر ایران را  نمایندگی میکنند.
 
بر اساس آشنایی وسیعی که افسران مسئول واحدهای نظامی در اشرف داشته اند، بیانیه هایی در حمایت از خارج ساختن مجاهدین از لیست ایالات متحده داده اند که شواهدی قوی در حمایت از خروج تشخیص داده شده اند.  این مردان و زنان با مشاهدات دست اول  خود دریافتند که اعضای مجاهدین تروریست نیستند.
بسیار مهم است که در نظر بگیریم که رژیم ایران منشأ لیست گذاری مجاهدین در لیست های سازمان های تروریستی میباشد.  برای دهه ها، درگیر یک کمپین دروغ پراکنی بر علیه مجاهدین بوده است تا این سازمان را و اپوزیسیون ایران را بی اعتبار سازد.
روزنامه تورنتو سان در ۵ جولای ۲۰۱۰ گزارش کرد که رئیس بنیاد فکری انستیتوی مکنزی گفته است که به او ۸۰۰۰۰ دلار توسط یک مرد که از سفارت ایران در کانادا تماس گرفته بود، پیشنهاد شده است تا اطلاعات غلط در مورد مجاهدین منتشر کند.
 
در سال ۲۰۱۰ کمیته سیاست ایران، که یک بنیاد فکری در واشینگتن است، یک تحقیقات کامل در مورد کمپین دروغ پراکنی رژیم علیه مجاهدین خلق منتشر کرد.  این گزارش بطور کامل تمامی اتهاماتی را که رژیم علیه مجاهدین در مورد اعمال خشونت بار در سالهای اخیر مطرح میکند بررسی میکند و آنها را با گزارشهای مستقل که توسط بانکهای اطلاعاتی معتبر غربی نگهداری میشوند و مشاهدات رسانه ها، مقایسه میکند.  (بطور خاص سیستم دنبال کردن وقایع تروریستی جهانی مرکز ضد تروریسم، که WTTS خوانده میشود در کنار بانک اطلاعاتی تروریسم جهانی در دانشگاه مریلند و بانک اطلاعاتی رند در مورد وقایع ترویستی جهانی) . گزارش کمیته سیاست ایران نتیجه گیری میکند که ۲۰۰۱ اتهامات عنوان شده قابل تایید توسط منابع مستقل نیست
 
اتهامات تروریسم علیه سازمان توسط متحدین بین المللی کانادا مشخصا توسط ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار گرفته است و در همه این کشورها هم قوه قضاییه و هم قوه مجریه به این نتیجه رسیدند که سازمان مجاهدین نباید در لیست تروریستی نامگذاری شود.  دادگاهها در این سه کشور، بخصوص در انگلستان، قبل از نتیجه گیری در مورد تصمیمشان به نفع سازمان مجاهدین مدارک علنی و محرمانه را مورد بررسی قرار دادند.
 
تصمیم انگلستان- در تاریخ ۱۳ ژوئن ۲۰۰۶، سی و پنج عضو پارلمان انگلستان تقاضایی به وزیر کشور برای خروج نام مجاهدین از لیست سازمان های ممنوعه ثبت کردند. این متقاضیان شامل یک وزیر سابق داخله، یک لرد قضایی سابق و دو وکیل عمومی میشدند. تقاضای آنها برای خارج سازی توسط ۱۸۵ پارلمانتر دیگر حمایت میشد.
دادگاه پوئک در حکم خود پس از رسیدگی به این شکایت تصریح کرد: « تنها نتیجه گیری که یک تصمیم گیرنده منطقی میتوانسته اتخاذ کند، این است که چه در سپتامبر ۲۰۰۶ یا بعد از آن، این بوده که مجاهدین هیچکدام از شرایط لازم برای نگهداشتن ممنوعیت آنان را دارا نمی باشند.  به عبارت دیگر، طبق شواهدی که ما در دست داریم، مجاهدین نه الان و نه در سپتامبر ۲۰۰۶ درگیر تروریسم نبوده اند»
 
متعاقبا دادگاه استیناف، تصمیم پوئک را درست خواند و به نوبه خود نتیجه گرفت که مدارک غیرعلنی نیز موضع دادگاه پوئک را «تقویت» کرده است. دادگاه استیناف انگلستان درحکم خود گفت :«باعث تاسف بسیار است که پروسه تصمیم گیری در این پرونده بسیار پائین تر از سطح استاندارد و سطحی که سیاست حقوق عمومی ما معین کرده، بوده است »
کمی پس از صدور این حکم بود که هر دو مجلس قانونگذاری بریتانیا قطعنامه یی مبنی بر رفع ممنوعیت سازمان مجاهدین خلق ایران صادر کردند و کمی بعد  وزیر کشور انگلستان با دستور شماره ۱۶۴۵-سال۲۰۰۸ رسما مجاهدین خلق ایران  را از لیست سازمانهای ممنوعه انگلستان خارج ساخت.
 
تصمیم اتحادیه اروپا- تقاضانامه مجاهدین برای خروج از لیست اتحادیه اروپا توسط چندین عضو پارلمان از چندین کشور اروپایی حمایت شد.  اعضای پارلمان اروپا دو گزارش در این زمینه منتشر کردند که در دادگاه ثبت شد. این تقاضانامه ابراز کردکه مجاهدین یک سازمان دموکراتیک هستند و باید از لیست تروریستی اتحادیه اروپا خارج شوند.
در۴ دسامبر ۲۰۰۸، دادگاه عدالت اتحادیه اروپا به شورای وزیران اتحادیه اروپا دستور داد تا مجاهدین را از لیست سازمانهای تروریستی خود خارج سازد.  این دادگاه به این نتیجه گیری رسید که شورای وزیران پایه های قانونی لازم را برای لیست گذاری مجاهدین نداشته است.  دیوان عالی عدالت اتحادیه اروپا نیز همین حکم  را بعد از رسیدگی به یک تقاضای استیناف مجددا تأیید کرد و آن را درست اعلام کرد.
شورای وزیران اتحادیه اروپا حکم دادگاه عدالت اروپا را به مورد اجرا گذاشت و مجاهدین را از لیست اتحادیه اروپا در تاریخ ۲۶ ژانویه ۲۰۰۹ خارج ساخت.
 
تصمیم آمریکا- در ایالات متحده آمریکا، جمع بی سابقه یی از اعضای کنگره و مقامات سیاسی از هر دو حزب دمکرات و جمهوریخواه از لغو لیست گذاری مجاهدین حمایت کردند
داداگاه استیناف فدرال در واشینگتن تصمیم وزیر خارجه درسال ۲۰۰۹مبنی بر رد کردن تقاضای خروج ازلیست مجاهدین را بخاطر نقض آیین دادرسی و روند رسیدگی مردود شناخت و پرونده را در ژوئیه ۲۰۱۰ برای بازبینی به وزیر خارجه بازگرداند. وقتی وزیر خارجه تصمیم گیری خود را به تاخیر انداخت، دادگاه در اول  ژوئن ۲۰۱۲ دستور دیگری صادر کرد مبنی بر اینکه وزیر خارجه باید دراین مورد تصمیم بگیرد و درنتیجه این حکم دادگاه، وزیر خارجه بعد از بررسی شواهد، لیست گذاری مجاهدین را در سپتامبر۲۰۱۲رسما لغو کرد.
 
در روند رسیدگی قضایی به پرونده مجاهدین خلق ایران در ایالات متحده آمریکا، سازمان مجاهدین ازسوی ۲۱ مقامات ارشد دولتهای ایالات متحده، از جمله وزیر دادگستری دولت قبلی مایکل موکیزی، وزیر امنیت داخله تام ریج، مدیر اطلاعات مرکزی جیمز ووسلی، رئیس پیشین ستاد ارتش آمریکا ژنرال هیوو شلتون و  چندین ژنرال عالیرتبه ارتش، نیروی دریایی و هوایی آمریکا که بسیاری  از آنها در حین خدمات نظامی و دولتی خود با مجاهدین آشنا شده بودند و بنابراین میتوانستند با برخورداری از اشرف و صلاحیت کافی در مورد فعالیتها و اهداف مجاهدین صحبت کنند، حمایت شدند.
براساس تمامی این سوابق شواهد، ما وکلای سازمان مجاهدین خلق ایران درکانادا، خواستار خارج کردن نام مجاهدین از لیست کانادا طبق ماده (۶) ۸۳.۰۵  قانون جزا، هستیم.

 

منبع» ایران پرس نیوز، همبستگی ملی، مجاهدین خلق ایران

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s