رادیو آلمان | افزایش ناآرامیها در ایران


تحریمهای تازه غرب و تحریم نفتی اتحادیه اروپا علیه حکومت ایران، موجب افزایش قیمتها، بیکاری و نابسامانی بازار بورس شده اند. بسیاری از ایرانیان ناراضی بوده و حتی نمایندگان پارلمان ایران، دولت را متهم به عدم کفایت و برنامه ریزی اقتصادی میکنند.
در ابتدا در دوایر رسمی تهران این فرض وجود داشت که کشورهای غربی در وضع تحریمها و تحریم نفتی جدی نیستند. اگر هم که آنها وضع شوند، تاثیرگذار نخواهند بود. احمدی نژاد معتقد بود که نباید از وضع تحریمها نگران بود.
خامنه ایی بارها اعلام کرد که «ما بدنبال بمب اتمی نیستیم…» علیرغم انتظارهای نخستین احمدی نژاد، تحریمها موثر بودند. قیمت کالاهای پایه ایی و غذایی چهار برابر شده اند. نرخ تورم رسمی حدود 27 درصد است. آمار واقعی بسیار بیش از این میباشد. بیکاری گسترش میابد. بطور مثال در بخش اتوموبیل. این بخش یکی از پویاترین بخش اقتصادی ایران هست. تولید در این بخش تا حدود دوسوم کاهش یافته است. بطور مثال پژو بخاطر تحریمها به همکاری خود و قراردادهایش با شرکت های بازرگانی ایرانی و صدور لوازم یدکی، خاتمه داد. پول ایران از زمان وضع تحریمهای بازرگانی علیه این حکومت به دوسوم کاهش یافته است. صادرات نفتی که بالغ به یک میلیون بشکه در روز، به نصف آن تقلیل کرده است. این در حالیست که درآمد نفتی مهمترین منبع درآمد جمهوری اسلامی است. احمدی نژاد این را درک و سخن از جنگ روانی و تاثیر در بسیاری از بخشهای مالی میکند. بیش از اینها ولی، تاثیر تحریمها بر روی 75 میلیون ایرانیست. رهبری ایران به آن آگاه است. خامنه ایی بتازگی گفته که ما مشکل اساسی نداریم ولی اذغان کرد که: برخی از مشکلات هم هستند که به سراسر کشور گسترش یافته اند. وی افزایش قیتمها و بی کاری را مهمترین نگرانیهای مردم نامید. ناراضیتها افزایش میابند. در پاییز گذشته 77 نماینده مجلس طی بیانیه ایی از رئیس جمهور خواستند که به اشتباههای اقتصادی خود اعتراف و آنها را توضیح دهد. موضوع عدم کفایت دولت مطرح شد. دست آخر رهبر کشور خامنه ایی، نمایندگان را قانع کرد که از توبیخ رسمی رئیس جمهور چشمپوشی کنند. با اینهمه این اتهامها هنوز مطرح میشوند و اغلب بطور پنهانی درباره آن بحثهای شدیدی وجود دارد. ایران دارای 18 میلیارد تن و بدینرو یک سوم منابع نفتی و دومین منابع گازی است. اگر این منابع هوشمندانه مورد استفاده قرار گیرند، پای گذار رشد اقتصادی بزرگ میتوانند باشند. بیش از ششماه از وضع تحریمها و بایکوت نفتی علیه حکومت ایران میگذرد. هنوز تاثیر کامل خود را نگذاشته اند و پایانی بر آنان در چشم انداز نیست. تقریبا هفته ایی یکبار تحریمهای تازه اعلام و یا اجرا میشوند. داوود باواند از دانشگاه تهران میگوید: تحریمها خسارت بزرگی به اقتصاد ایران وارد کرده اند. تاثیر منفی آنان در زندگی روزمره قابل مشاهده است. اگر که وضع اینگونه پیش رود به یک انفجار داخلی منتهی خواهد شد.
بیش از همه امریکا تحت رهبری اوباما به آن امیداور است. اوباما برخلاف رئیس جمهور پیش، خواستار جنگی تازه در خاورمیانه نیست. اوباما ترجیح میدهد بجای آن، فشار اقتصادی و سیاسی را اجرا کند. با اینهمه، واشنگتن یک قدرت عظیم نظامی بدور ایران چیده است و همانطور که خانم کلینتون وزیر خارجه در دوره نخست ریاست جمهوری اوباما گفت، اگر حکومت ایران در بحث اتمی عقب ننشیند، امریکا برای هرگونه اقدامی آماده است.

منبع: رادیو آلمان
http://www.dradio.de/dlf/sendungen/hintergrundpolitik/1989413/

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.