اخبار سوریه


اخبار سوریه در رسانه ها

دبی .العربیه
ارتش آزاد سوریه، روز چهارشنبه 20-2-2013 از آزاد سازی پایگاه گردان 546 در منطقه مرزی سوریه – عراق در غرب منطقه الشدادی خبر داد.
به گزارش تلویزیون العربیه به نقل از مرکز اطلاع رسانی مخالفان بشار اسد، در عملیات آزاد سازی پایگاه گردان 546 توسط ارتش آزاد سوریه بیش از 100 تن از افسران و سربازان ارتش اسد به اسارت درآمدند.
بر اساس این گزارش همزمان با آزادسازی پایگاه گردان 546 در منطقه «الحسکه» دو خودرو زرهی، دو نفربر و مقادیر زیادی اسلحه سبک مانند مسلسل و آر پی جی 7 به تصرف نیروهای ارتش آزاد در آمده است.
به گفته مخالفان، گردان 546 یکی از مهمترین گردان های رژیم اسد در منطقه مرزی الشدادی است. از این گردان جهت انتقال کمک های تسلیحاتی دولت عراق به رژیم سوریه از آن استفاد می شد.
در همین حال شبکه اطلاع رسانی شام، بامداد روز چهارشنبه اعلام کرد ارتش آزاد سوریه کاخ «تشرین» واقع در منطقه «المزه» دمشق را با استفاده از موشک و خمپاره هدف قرار داد.
این در حالی است که کمیته های هماهنگی انقلاب سوریه روز سه شنبه از کشته شدن 142 تن از شهروندان این کشور خبر دادند. به گفته این کمیته در میان قربانیان 22 کودک و 12 زن به چشم می خورند.
………………………..

تلويزيون الجزيره:
کميته های هماهنگی انقلاب سوريه اعلام کردند، نظاميان جنايتکار اسد در يک جنايت جنگی ديگر مناطق مسکونی محله جبل در شهر حلب را با موشک کشتار جمعی اسکاد هدف قرار دادند.
بر اثر اين عمل جنايتکارانه حداقل 50تن کشته و دهها تن ديگر زخمی شدند که در ميان کشته شدگان تعداد زيادی زن و 20 کودک ديده می شود.
بسياری کودکان ديگر نيز پدر و مادر و همه خانواده خود را از دست داده اند، و تنها باقی مانده اند
از سوی ديگر نظاميان جنايتکار اسد، روستاهای تل رفعت و البارع در حومه حلب و چندين منطقه ديگر در سوريه را نيز با موشکهای اسکاد هدف قرار دادند.
انقلابيون سوری می گويند: رژيم ديکتاتور سوريه از آنجا که نتوانست با بکارگيری بمبهای ممنوعه فسفری و خلأ زا و بشکه های انفجاری اراده انقلابی مردم سوريه را در هم بشکند، اکنون به موشکهای بالستيک اسکاد پناه برده و اين نشانه ضعف رژيم در حال سقوط بشار اسد است.
ارتش آزادی سوريه اعلام کرد: رزمندگان ارتش آزادی سوريه بعد از به کنترل در آوردن منطقه جنوب دمشق و جاده کمربندی مواضع خود را در محله جوبر در دمشق تقويت کردند.
همچنين انقلابيون سوری با درهم کوبيدن پايگاههای باقيمانده اسد، به پيشروی خود ادامه می دهند تا بتوانند به ميدان عباسيين برسند.
در غوطه شرقی در حومه دمشق گردانهای ارتش آزادی سوريه مقر لشگر 35 نظاميان اسد را با تانک در هم کوبيدند و خسارات سنگينی به آن وارد کردند.
از سوی ديگر انقلابيون سوری در حومه دمشق و در اطراف جاده کمربندی جنوبی و در منطقه سيده زينب و چندين جبهه ديگر با نظاميان اسد درگير شدند و پس از از پای در آوردن تعداد زيادی از نظاميان اسد چند تانک و زرهی آنها را منهدم کردند.
در حلب درگيری بين رزمندگان ارتش آزادی سوريه و نظاميان اسد در اطراف فرودگاه بين المللی حلب و فرودگاههای نظامی نيرب و کويرس ادامه دارد و انقلابيون سوری توانستند خود را به خاکريزهای اول فرودگاه نظامی نيرب رسانده و از آنجا داخل فرودگاه را هدف قرار داده و خسارات سنگينی به تجهيزات و هواپيماهای داخل اين فرودگاه وارد کنند.
درگيری رزمندگان ارتش آزادی سوريه با عوامل و ايادی رژيم ايران موسوم به حزب الله که از لبنان و برای حمايت از ديکتاتور خونريز وارد سوريه شده اند، برای سومين روز متوالی ادامه داشت. اين درگيريها در روستای القصير در حومه حمص نزديک مرزهای لبنان جريان دارد. انقلابيون سوری توانستند ضربات سنگينی به نظاميان اسد و مزدوران رژيم ايران موسوم به حزب الله لبنان وارد کنند.
ائتلاف ملی سوريه با صدور بيانيه يی دخالت نظامی مزدوران رژيم ايران موسوم به حزب الله لبنان در سوريه را به شدت محکوم کرد و آن را نقض انکارناپذير قوانين بين المللی که نبايد در مقابل آن سکوت کرد، دانست.
ائتلاف ملی سوريه در اين بيانيه تأکيد کرد: سندهای به دست آمده و شاهدان صحنه اثبات می کنند که حزب الله وابسته به رژيم ايران و نيروهايشان در قتل و کشتار و جنايت و تجاوز به نواميس در سوريه شرکت دارند.
ائتلاف ملی سوريه تأکيد کرد اين حملات با سخنان و طرحهای سران رژيم ايران که از آن بوی سلطه طلبی استعماری نفرت انگيزی به مشام می رسد صورت گرفته است. و دخالتهای رژيم ايران و عناصر موسوم به حزب الله وابسته به آن در امور سوريه، و تجاوز و حملات آشکار آنها به مردم سوريه و تماميت ارضی اين کشور امری است که با هيچ بهانه يی قابل توجيه نيست و نقض آشکار قوانين و ميثاقهای بين المللی می باشد و نبايد در برابر آن سکوت کرد.
……………..
رويتر: اصابت موشک اسکاد ۲۰کشته در حلب بر جای گذاشت
خبرگزاری رويتر، 19فوريه، 2013:
امان – به گفته فعالان، يک موشک سوری روز سه شنبه حداقل 20کشته در ناحيه جنگجويان حلب بر جای گذاشت. اين در حاليست که ارتش اسد به دنبال از دست دادن پايگاهها در دومين شهر سوريه، به سلاحهای دوربرد متوسل شده است.
اپوزيسيون سوريه گفت استفاده از يک موشک بزرگ از نوع اسکادهای روسی عليه يک ناحيه مسکونی حلب بعد از آن است که شورشيان پايگاههای رژيم که از آنها با توپ شهرها گلوله باران می شدند را طی 2ماه گذشته به تصرف خود در آورده اند…
سازمان بهداشت جهانی روز سه شنبه اعلام کرد حدود 2500نفر در ناحيه ديرالزور دچار بيماری تيفوئيد (حصبه) شده اند که… ممکن است منجر به مرگ شود. اين بيماری در نتيجه آشاميدن آبهای آلوده رودخانه فرات شيوع پيدا کرده است.
اليزابتهاف نماينده هو (سازمان بهداشت جهانيWHO) در سوريه به خبرگزاری رويتر از طريق تلفن گفت برای راه اندازی پمپهای آب برای آب آشاميدنی برق و سوخت نيست و آب فرات احتمالاً به فاضلاب آلوده است…
فعالان اپوزيسيون در شمال حلب گفتند 25نفر زير آوار سه ساختمان که مورد اصابت موشک چند متری مفقودند. آنها گفتند بقايای سلاحی که شليک شده يک موشک از نوع اسکاد است که نيروهای دولتی به طور فزاينده يی در حلب و ديرالزور استفاده کرده اند… در حالی که جنگجويان مشغول تضمين دار کردن دستاوردهايشان هستند، سلاحهای ضدهوايی خود را به داخل ناحيه جوبر (Jobar) در شرق دمشق وارد کردند که در مجاور مرکز شهر می باشد
…………………….
کنترل منطقه ”قرابيس“ در حمص توسط ارتش آزادی سوريه
رزمندگان ارتش آزادی سوريه اعلام کردند منطقه ”قرابيس ”در حمص را به کنترل خود در آورده اند. علاوه بر آن رزمندگان، مرکز گردان 546 هجانه در استان حسکه را نيز تسخير کر دند. ارتش آزادی همچنين موفق شد قسمت اصلی کمربندی جنوبی که دمشق را به حومه آن وصل می کند را به تصرف خود در بياورد.
……………….
تلويزيون اورينت:
تشکيل يکان هوايی ارتش آزادی سوريه
ارتش آزادی سوريه بعد از تصرف فرودگاه نظامی جراح در حلب اقدام به تشکيل اولين يکان هوايی کرد. در اين يکان 10 فروند هواپيما وجود دارد، تلويزيون اورينت به نقل از تحليلگران گزارش داد: ارتش آزادی سوريه با تشکيل يکان هوايی، می تواند مقابله بيشتری با نيروهای اسد بکند و درگيريها بيشتر خواهد شد
……………….
انفجار در نزديک کاخ رياست جمهوری در پايتخت سوريه
خبرگزاری فرانسه، 19فوريه 2013:
دمشق – خبرگزاری سانا گزارش داد، دو گلوله خمپاره که توسط ”تروريستها“ شليک شد، در نزديک کاخ رياست جمهوری تشرين  در غرب پايتخت سوريه منفجر شد. سانا به نقل از يک مقام ناشناس گفت، اين خمپاره ها ”در نزديک ديوار جنوبی قصر تشرين فرود آمد و تنها منجر به خسارات شد، “ او ”تروريستها“ را مقصر اين حمله دانست.
………………..
اوباما می گويد، در مورد مسلح کردن شورشيان آماده چرخش است
خبرگزاری يونايتدپرس بين المللی، 19فوريه 2013:
واشينگتن – مقامات ارشد به نيويورک تايمز گفتند، باراک اوباما آماده چرخش و تصميم به مسلح کردن جنگجويان شورشی سوريه است. نيويورک تايمز گفت، اين چرخش احتمالی در صورتی می باشد که اوباما استراتژی روشنی برای حل اين بحران ندارد و ظاهراً به خاطر کم شدن گزينه ها برای سرعت بخشيدن به خروج بشار اسد است.
اوباما پيشنهاد 4 مقام امنيت ملی که خواهان مسلح کردن شورشيان بودند را در پاييز گذشته رد کرد…
نيويورک تايمز، سؤال اين است که آيا اوباما، که با يک تيم امنيت ملی تازه خود، از جمله جان کری به عنوان وزير خارجه و در صورت تأييد شدن چاک هگل به عنوان وزير دفاع، به نتيجه متفاوتی خواهند رسيد. يک مقام ارشد دولت به نيويورک تايمز گفت: ”اين يک تصميم تعيين تکليف شده نيست“. او افزود: ”در حالی که شرايط پيوسته دگرگون می شود، در حالی که اطمينان ما افزايش می يابد، ما ممکن است دوباره آن را در نظر بگيريم“.
………………..
العربيه:
اعزام چهار کشتی جنگی روسيه برای خارج کردن احتمالی اتباع روسيه
تلويزيون العربيه گزارش داد: دولت روسيه اعلام کرد با توجه به بالا گرفتن بحران در سوريه چهار کشتی جنگی اضافی به دريای مديترانه می فرستد. مأموريت اصلی اين کشتيها خارج کردن احتمالی اتباع روسيه از سوريه است. مسکو به همين منظور دو هواپيما نيز به سوريه ارسال کرده که در لاذقيه فرود آمده اند.
…………..
تلويزيون الجزيره:
رزمندگان ارتش آزادی سوريه مواضع خود را در محله جوبر در دمشق تقويت کردند. اين اقدام بعد از آن صورت گرفت که رزمندگان توانستند قسمت بزرگی از منطقه جنوب را به کنترل خود در آورند.
…………………………
تلويزيون اورينت:
نبرد رزمندگان ارتش آزادی سوريه با نيروهای بشار اسد در فرودگاه نظامی کويرس هم چنان ادامه دارد. رزمندگان سوری هم چنين به خاکريز اول فرودگاه النيرب رسيده اند. تصاوير منتشر شده نشان می دهد رزمندگان توانسته اند تانکها و تجهيزاتی را که از اين دو فرودگاه به دست آورده اند را عليه آنهابه کار بگيرند
………………..
تلويزيون اورينت:
خمپاره باران مواضع نيروهای بشار اسد در حومه حلب
ارتش آزادی سوريه دانشگاه پليس و مواضع ايست و بازرسی در خان العسل در حومه حلب را با خمپاره مورد حمله قرار داد و 20تن از نيروهای بشار اسد را به هلاکت رساندند. در حومه حلب تمامی مواضع ايست و بازرسی و اکثر مناطق نظامی در اختيار ارتش آزادی سوريه قرار گرفته است.
……………..
تلويزيون الجزيره  بخش انگليسی :
 ”ملل متحد اعضای ارشد رژيم سوريه را متهم به ارتکاب جنايات جنگی کرد. اين اتهامات در گزارشی آمده که می گويد نيروهای رژيم مرتکب تجاوز، شکنجه و دستگيريهای خودسرانه شده اند.
کارلا ديپونته، دادستان جنايات جنگی ملل متحد گفت: ما توانسته ايم مرتکبين سطح بالا را شناسايی کنيم و آنها را در يک ليست، مشخص خواهيم کرد. چيزی که ما نياز داريم، دادگاهی است که دست به تحقيقات رسمی زده و بتواند عليه اين افراد کيفرخواست صادر کند.
………….
تلويزيون الجزيره:
نخست وزير قطر: درخواست ارسال سلاح برای رزمندگان
نخست وزير قطر اتحاديه اروپا را مورد حمله قرار داد که چرا با ارسال سلاح برای رزمندگان ارتش آزادی سوريه موافقت نکردند. وی گفت: اين تصميم غيرقابل قبول است، اين کشورها دائماً مردم را در برابر کشتار تنها می گذارند. اين تصميم باعث طولانی شدن بحران سوريه می شود.
…………………..
 سی ان ان
يک فرمانده ارتش آزادی سوريه، نيروهای خود را در خط مقدم در شهر تل کله فرماندهی می کند. او را ”الابراش ”می خوانند و دهها نفر رزمنده تحت فرماندهی خود دارد. آنچه ما در تلکله يافتيم يک رزم شهری است که در اغلب شهرهای سوريه ديده می شود.
در حالی که ارتش آزادی سوريه تلکله را کنترل می کند اما اين شهر توسط نيروهای رژيم محاصره است. اين روزها تيراندازيهای کمی صورت می گيرد. هر دو طرف روی يک چيز قابل توجه توافق کرده اند. يعنی يک آتش بس که گرچه شکننده است اما به اجرا درآمده است.
الابراش فرمانده رزمندگان: ”ما حامی صلح هستيم. اما اگر آنها جنگ بخواهند ما آماده ايم. ما آتش بس کرده ايم تا زنان و کودکان حفاظت شوند ”.
تلکله نبردهای سنگينی را بعد از شروع قيام عليه اسد به چشم ديده است. به دنبال شروع درگيريهای سنگين بين رزمندگان و نيروهای رژيم، بسياری از شهروندان مجبور به ترک اين شهر شدند. آثار اين درگيريها بر فراز خانه های مردم در اين جا ديده می شود.
مردم ناراضی هستند و می گويند توسط ارتش رژيم اسد مورد اذيت و آزار قرار می گيرند. اوباش دولتی بايد اذيت و آزار مردم را متوقف کنند.
فرمانده رزمندگان می گويد: هدف ما ساقط کردن اين رژيم است. غيرممکن است اين موضع ما، تغيير داده شود. غيرممکن است از اين هدف کوتاه آمد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s