استاندارد. اتریش | ایران، سانسور اینترنت بجای کتابسوزی


فاشیستهای آلمانی در سال ۱۹۳۳ مراسم کتابسوزی را انداختند، امروزه در ایران اینترنت مسدود میشود.
هانریش هاینه در سال ۱۸۲۳ نوشت: «آنجایی که کتاب آتش میزنند، دست آخر انسان میسوزانند». در ماه مای ۱۹۳۳ این امر رخ داد. در مراکز ۲۲ شهر آلمان آتشهای بزرگی از سوزاندن کتاب برپا شد. ۸۰ سال از این تاریخ میگذرد. این متعلق به گذشته است؟ نه تنها اینجا بلکه جاهای دیگر؟
صدها هزار کتاب و نوشته توسط نویسندگان غیرمطلوب فاشیستها به آتش افکنده شدند. کارل مارکس، کورت توخولسکی، زیگموند فروید، هانریش مان، اریش کستنر و همچنین هانریش هاینه. لیست سیاه تحصیلکردگان فاشیست حاوی نامهای ۹۴ نویسنده بود که اقدامی «علیه روح غیرآلمانی» را بنام «فرماندهی رایش شاخه دانشجویی آلمان» سازماندهی و هماهنگی کردند.
این دانشجویان بهنگام در مراسم کتابسوزان فریاد میزدند: «علیه فریبکاری اندیشه» و «خیانت سیاسی» علیه «جلع تاریخ ما» علیه «خبرنگاران غریب به ملت ما» با «تفکر کلیمی‌دمکراتیک». شعارها زیاد و انزجارآور بودند. این روز بارانی بود. با بنزین روی آتشی که گر نمیگرفت ریختند.
امروزه رژیم‌های مستبد از مکانیسمهای دیگری بهره میجویند تا «ادبیات ممنوع» را غیر قابل دسترس سازند. اقداماتی با همان محتوی پنهانی و در خفا انجام میشوند. ناپدید از انظار عمومی که فرصت «فریبکاری اندیشه»، «خیانت سیاسی» و یا به اصطلاح با «جلع تاریخ» تماس حاصل کند و یا آنرا مطالعه کند. این امر کمتر متوجه کتاب بلکه بیشتر نوشته‌های منتشر شده در اینترنت را هدف قرار داده است.
بطور مثال: ایران. جای که در ماه خرداد انتخابات ریاست جمهوری برگزار میشود. برای همین موجهای سیاسی ناخوشایند هستند. حدود یکهفته است Tools Kerio و  OpenVPN  که مسیر نسبتا آزادی برای دستیابی به اینترنت هستند بلوکه شده اند. از ۴ ماه مه اطلاعات اینترنت فیلتر هستند.
در همان روز علی غزالی مدیر مسئول بازتاب توسط پلیس دستگیر شد. او اکنون در زندان مخوف اوین بسر میبرد. اتهام علی غزالی پخش اطلاعات غلط برای تشویش افکار عمومی اعلام شده است. این وبسایت از ۲۹ مسدود شد. سایت بازتاب در روز پیش از آن از مهندسی احتمالی انتخابات خبر داده  بود.
در بخش امنیت زندان اوین هم  اکنون خبرنگارانی چون سعید مدنی، سیامک قادری و عابدینی نصر، محبوس هستند. از سه هفته پیش آنها به حبس انفرادی برده و از همه حقوق خود محروم گشته اند. لیست خبرنگاران ایرانی و بلاگ نویس  براحتی به ۵۰ تن میرسد. همه آنها آن چیزی را نوشته اند که رژیم تهران آن را «روح ضد ایرانی» میتواند بنامد. از دید آنهایی که «روح ایرانی» را فریاد زدند – هر چه که تحت آن میتوان تصور کرد.

منبع: استاندارد اطریش

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s