همسنگر، همپیمان، تا پایان


با خوشحالی پس از آخرین دریبم بسوی دروازه گل کوچک حریف دوان بودم که صدای صفیر گلوله ها، همه ما را میخکوب کرد.
به یکدیگر نگاه کردیم. سالهای شصت بود. کمی تا اندکی خوشحالی همراه با امید به هلاک شدن جلاد دیگر آزادی، هر شش تن مان، بدون گفتگو بسوی صدای گلوله ها دویدیم. حدس زدیم که صدای تیر از آخرین ایستگاه خط اتوبوسرانی میامد.
همان جا که باجه بلیط فروشی، آخر وقتها ته چک بلیطها را بدون حوصله کنار باجه اش میریخت. تا من آنها را جمع کرده، با مداد آرم شرکت واحد اتوبوسرانی تهران را کشیده و چند ریال از پول جیبی ام پس انداز کنم.
تازه به سر آن چهارراه رسیده بودیم که گله ایی از بسیجی های مسجد محل و کمیته ریخته بودند. مطمئن بودم اگر جملگی ریش نداشتند، در اشتیاق مطلق به دستگیری و کشتار، یکدیگر را خودی و اخوی ندانسته، بسوی هم تیراندازی میکردند.
چند لحظه ایی بیش نگذشته بود که بدون پرسشی و حتی برای بهانه هم شده، ورانداز کردن گستاخانه ایی از سوی گله مسلح، هر شش تنمان دستگیر و در صندلی عقب یک پیکان!، چپانده شدیم. پنجره اتوموبیل باز بود و میشنیدیم که با خوشحالی به هم میگفتند منافقین عملیات کرده را دستگیر کرده اند.
برای نخستین بار، پیرمرد بلیط فروش باجه اتوبوس را خارج از کابین اش دیدم که بسوی ما دوید و به سرگله گفت که ما بچه های همین محل هستیم و ما را میشناسد. کم کم، بستنی فروش و چند کاسب دیگر آمدند و دور ماشین را گرفتند تا ما آزاد نشدیم، صحنه را ترک نکردند.
نه ما و نه آنهایی که به دفاع از ما برخاستند، نمیدانستیم که در همان زمان، بر نوجوانان و جوانان ایرانی، آنهم بهترین ها و خوبترینهایشان، در زندانها و چوبکهای اعدام رژیم چه میرود.

بوزینه های سیاسی مزدور فاشیزم دینی، تا میتوانند به شبیه سازی رژیم و اپوزیسیونش اقدام کنند. شاید بتوانند با فریبکاری اقلیتی که آن روزها را تجربه نکرده را بفریبند، ولی نسل مرا هرگز!

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s