مهدی صانع | سخني كوتاه با هموطنان و ياران مقاومت


مهدی صانع

چندي پيش در دنياي مجازي، در فيس بوك، مطلبي ديدم كه يكي از دوستان از بقيه مشتركان فيس بوك خواسته بود ليست دوستان خود در فيس بوك را خانه تكاني كرده و عوامل رژيم را جاروب و از ليست خود اخراج كنند.
متن مذكور مرا به اين فكر راهنما شد كه چه خوب ميبود اگر ما، بعنوان هواداران شوراي ملي مقاومت از هر طيف و مذهب و مرامي، ميتوانستيم كمي هم افكار خود و روش و رويه خود را خانه تكاني كنيم، و همچنان كه بهار با شكوفه هاي زيبا فرارسيدن زماني نو و تولدي دگر باره را نويد ميدهد، ما هم غنچه اتحاد و همبستگي مستحق اين مقاومت را به بار بنشانيم و گل دهيم تا روزنو و نوروز ميهن در زنجيرمان را نويد دهيم.
از دير باز، حقير هميشه معيار نزديكي و دوري هر فردي به مقاومت را با ميزان قدرت جذب و وصل او به اين مقاومت اندازه ميگرفته ام. بدين معني كه شخص مربوطه چه تأثيري بر اطرافيان خود داشته و با عملكرد و رفتار خويش تا بحال موفق به جذب چند نفر به صفوف اين مقاومت گشته است. و يا اينكه برعكس با برخوردهاي افراطي و عصبي، و بقول امروزي ها، با برخوردهاي چكشي خويش، تا بحال چند نفر را از مقاومت جدا كرده و باعث دوري آنان گشته است.
از زمانيكه در سنين نوجواني در مقابل دانشگاه تهران شاهد بحثهاي كشاف، بي سرو ته، و بدون انتهاي زيادي بوده ام، از آنجا كه هرگز، حتي يكبار، بعنوان نمونه نديده ام كه كسي در اثر آن بحثهاي داغ سياسي در پايان بحث با انصاف و جوانمردي به طرف مقابل خود گفته باشد كه: ” بله، با توجه به مطالبي كه بيان كرديد، من فكر ميكنم شما درست ميگوييد و من در اينمورد اشتباه ميكردم، و از اين پس نظرم در اين مورد عوض شد.“
از آنجا كه شاهد شايد بيش از هزاران ساعت بحثهاي طولاني مدت مخصوصا در سالهاي 58 تا سي خرداد 60، بوده ام، ولي هرگز، هرگز، و هرگز به چنين موردي برنخوردم. ناخودآگاه بياد گفته يك فيلسوف و جامعه شناس معروف آلماني افتادم كه گفته بود:“ ما هرگز با بحث و جدل قادر به تغيير نظر كسي در مورد افكاري كه به آن باور دارد نخواهيم بود، فقط آنان را به پافشاري بر مواضع خود وادار خواهيم كرد.“
حال اگر به دنياي مجازي، مخصوصا فيس بوك و جو حاكم بر آن برگرديم، پس از گذشت بيش از سي واندي سال، باز هم شاهد بحثهاي كشاف، بي سر وته و بدون انتهاي مجازي هستیم، كه گاها حاصلی جز ساعتها اتلاف وقت، و بهدر دادن انرژي از دوطرف ندارد.
بنظر من اين بحثها از دو حالت خارج نيست: يا اينكه مخاطب مجازی شما یکی از عوامل رژيم بدون اسم و رسم حقيقي، و با يك شناسه تقلبي است، كه در اينصورت بحث با او فقط در جهت اهداف او و اربابانش كه همانا اتلاف وقت و به بيراه كشاندن نيرو وانرژي مقاومت است، كمك كرده ايم. ويا اينكه شخصي واقعي ولي با ديدگاهي متفاوت است، كه در اينصورت تجربه ثابت كرده احتمال تغيير فكر در اينگونه موارد از راه بحث و جدل لفظی بسیار نا محتمل بوده و ما باز هم وقت خود را بهدر داده ايم. بنابر این آیا بهتر نیست كه بجاي بحث و جدل كردن، برنقاط مثبت ونقاط مشترك تكيه كنيم. مگر نه اینست که هيچ ایرانی شريف و آزاده ای خواهان ادامه حیات اين رژيم نبوده وبه انحاء مختلف خواسته اش رفتن و سرنگونی این حکومت است. پس ما در اولين و مهمترين گام رسیدن به هدف خود که همانا سرنگونی این رژیم هست، فارغ از اختلافات سياسي، مذهبي، و گروهي، مشترك هستيم. پس چرا از اينجا شروع نكنيم؟ دوستي ميگفت من تا زمانيكه آنان به من توهين نكنند رعايت ميكنم، من پيشنهاد ميكنم كه اصلا وارد بحث نشويم، كه بخواهيم رعايت چيزي را بكنيم يا نكنيم، و حتي اگر توهين هم كردند، چرا با صبر و شكيبايي خود پايه گذار فرهنگي كه به آن شديدا نيازمنديم نشويم؟ با توهين و فحش و فضاحت هيچ كس تابحال نتوانسته يك نيروي مبارز و جنگنده را از پاي بياندازد، نگران چه هستيد؟

دوستان، عزيزان، هم سنگران و ياران مقاومت برحق مردم ايران،
بياييم با فرارسيدن روز نو، رسيدن بهاران، و شكفتن غنچه هاي بهاري، ما هم فلك را سقف بشكافيم و طرحي نو دراندازيم….
بياييم بجاي بحثهاي بيهوده و بيحاصل، با اقدامات و برخوردهاي درست، و تأثير مثبت بر اطرافيان، بر تعداد جمع خود بيافزاييم، بياييم خطوط مقاومت را در عمل اجرا كرده و آنرا به ميان تمامي اقشار جامعه ببريم، بپراكنيم. بيياييم معيار خود را از اينكه چه كسي بيشتر و بهتر بحث ميكند به اينكه چه كسي تعداد بيشتري را جذب ميكند تبديل كنيم. ما همگي ميدانيم كه براي بزير كشيدن اين رژيم وحشي، ضد انسان و خونخوار، به اتحاد و همبستگي نيازمنديم، و بجز اين هر راهي غير عملي و بدور از واقعيت است.

با آرزوي سالي پر از شكوفه و شادي براي مردم ميهنمان،
وبا آرزوي رسيدن هرچه زودتر پيروزي حتمي بر خصم حاكم بر كشورمان،
سال نو و بهارتان خجسته باد.

برگرفته از سایت آفتابکاران

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s