تاگس شپیگل. آلمان | هدف رژیم ایران دستیابی به بمب اتمی


گفتگو این روزنامه با هانس روهله متخصص هسته ایی
تاگس شپیگل: رژیم ایران برای دستیابی به بمب اتمی چه مدت زمانی نیاز دارد؟
یکسال پیش هنگامی که آخرین دور مذاکره ها آغاز شدند، بنا به نظر همه متخصصین و دولت امریکا این بود که رژیم ایران دو ماه تا امکان یک بمب اتمی فاصله دارد.
تاگس شپیگل: آیا دگرگونی تا کنون پدید آمده است؟
بخشی از اورانیوم موجود رژیم در آنهنگام اکسید شد تا که نتوان از آن برای ساخت بمب اتمی بهره برد. رژیم ایران نیمی از تسریع کننده هایش (سانتریفوژ) برای غنی سازی را متوقف کرد. همه این دگرگونیها میتوان در کمتر از چند هفته بازگشت داده شود.
تاگس شپیگل: درست سر تعداد همین تسریع کننده ها درگیری شدیدی وجود دارد، چرا؟
مواد هسته ایی غنی شده، پایه ساخت بمب اتمی و دشوارترین بخش آن است. با یک تسریع کننده میتوان مواد اتمی با غلظت پایین بدست آورد، موادی که میتوان در راکتور از آن بهره برد. با همان تسریع کننده هم میتوان اورانیوم لازم برای بمب اتمی تولید کرد. مرز میان استفاده صلح آمیز و نظامی اینجا بسیار باریک است.
تاگس شپیگل: رژیم ادعا میکند که نیروی اتمی را تنها برای استفاده صلح آمیز میخواهد، آیا این ادعا قابل قبول هست؟
در میان ۲۰۰۰ کارمند سازمان بین المللی انرژی اتمی، هیچ فردی نیست که ادعای صلح آمیز بودن برنامه اتمی رژیم را باور داشته باشد. همه قدرتهای هسته ایی موجود در جهان، نخست استفاده صلح آمیز هسته ایی را اعلام کردند تا بعدها بتوانند از این مرز گذر کنند.
تاگس شپیگل: آیا میتوان از دستیابی رژیم به بمب اتمی پیشگیری کرد؟
در بلند مدت رژیم ایران به قدرت هسته ایی تبدیل خواهد شد. پرسش اینست که چه مدت زمانی میتوان آن را به تاخیر انداخت. مذاکره ها تنها یک هدف دارند: خرید زمان. امریکاییها بر این باورند که میتوانند این زمان را به ۲۰ سال گسترش دهند. رژیم تهران آماده است که وضعیت کنونی را ۵ سال ادامه دهد. بنا به معاهده عدم کسب بمب اتمی، کشور ایران میتواند در ۲۰ سال آینده تصیمیم گیرد، آنچه خود میخواهد.
تاگس شپیگل: چرا دستیابی این رژیم به بمب اتمی اینقدر وحشتناک خواهد بود؟
یک مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه به جریان خواهد افتاد. عربستان سعودی هفته پیش اعلام کرد که «اگر رژیم ایران به بمب اتم دست یابد، ما هم چنین کنیم». مصر همواره اشتیاق به کسب بمب اتمی داشته است. کشور ترکیه هم همواره تاکید کرده که اجازه به رژیم تهران برای دستیابی به بمب اتمی نخواهد داد تا که تنها قدرت اتمی منطقه باشد. رژیم ایران تنها حکومتی است که علنا خواستار نابودی کشور دیگری است: اسراییل. جامعه جهانی باید از خود پرسش کند که آیا چنین رژیمی اجازه کسب سلاح اتمی دارد یا خیر/
تاگس شپیگل: کنترلهای کنونی چه کارکردی دارند؟
در حال حاضر رژیم ایران تحت قانون Safeguard بنا به معاهده عدم کسب سلاح اتمی است. با اینهمه رژیم از امضای تعهد متممی که به کنترل سازمان انرژی اتمی اختیارات بیشتری میدهد، سر باز میزند. یکی از نکته های کلیدی مذاکره ها، تن دادن رژیم به همین است. رژیم خواستار برچیده شدن هرگونه بازرسی است.
تاگس شپیگل: توافق حداقلی تا ۲۴ نوامبر چگونه میتواند باشد؟
چنین توافقی تا آن زمان پیش نخواهد آمد. احتمالا تمدید دوباره مهلت مذاکره…
تاگس شپیگل: ولی امریکاییها چنین امری را غیرمحتمل دانستند، درست است؟
خیر، آنها گفتند که هدف مذاکره ها توافق و نه تمدید آنهاست. ولی دیپلماتها جملگی میگویند توافقی شکل نخواهد گرفت. تا ساعت ۲۳.۵۹ دقیقه روز ۲۴ نوامبر، چنین کردار خواهد شد که انگار مذاکره ها ادامه دارند. با اینهمه مشخص است که تمدید خواهد شد. اینبار شاید برای چهار تا شش ماه.
تاگس شپیگل: چه پیش شرطهایی برای آن وجود خواهد داشت؟
وضعیت اقتصادی ایران از زمان از سر گیری مذاکره ها در سال گذشته بطور وحشتناکی وخیم شده است. قیمت نفت سقوط فاحشی داشت. رژیم ایران تلاش خواهد کرد که از بار سنگین تحریمها بکاهد.
تاگس شپیگل: و امریکاییها همکاری خواهند کرد؟
یکی از مشاورین کهنه کار دولت امریکا چالش را بدرستی چنین نامید: رژیم ایران دنبال بمب اتمی است، ما این را نمیخواهیم. هیچگاه توافقنامه ایی میان ایندو شکل نخواهد گرفت. راه حل طور دیگری خواهد بود. تلاش میشود که تا ۲۰ سال آینده رژیم را از دستیابی به بمب اتمی بازداشت و با تغییر رژیم چالش را از میان برداشت. غیر از این دو راه حل وجود دارد: یا رژیم اجازه کسب بمب اتمی دریافت میکند و یا به آن حمله نظامی خواهد شد.

 

Tagesspiegel

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s